A legyesbényei barlang

Legyesbénye egyik leghíresebb természeti kincse és nevezetessége a Fúló-hegy déli lejtőjének közepén található barlang, mely sok-sok millió évvel ezelőtti vulkanikus tevékenység során keletkezett. A hegy anyagát elsősorban riolit tufa (nagyon erős keménységű) kőfajta alkotja.

Ehhez a barlanghoz nagyon sok legenda fűződik pl: a lakosok a tatárok elől oda menekültek az 1241-es tatárjárás során, másik nagyon híres legenda, hogy a szerencsi Rákóczi várból alagút vezetett a barlanghoz, mint egyik lehetséges menekülési irány.

Panoráma képek

Legyesbénye önkormányzata már 1998-ban elhatározta az egységes falukép kialakítását.
Létrehoztunk a közelmúltban  hét parkot:A község közepén egy hektáros ligetet hoztunk létre 1999-ben (platán, juhar, hársfákkal, stb.). Meghirdettük a Legyesbényén a „Szép házak, szép kertek” mozgalmat a lakosság számára. Ebben az évben egy millenniumi emlékművet építettünk, ahová 35 örökzöldet (smaragd tuját) ültettünk. A Fő utcán mahagónira festett utcajelző oszlopokat helyeztünk el. A község bevezető szakaszain zsindellyel ellátott, szép fából készült üdvözlő táblákat helyeztünk el. Mára kijelenthetjük, hogy Európa Uniós kinézetű települést alakítottunk ki, legalábbis ami az egységes faluképet, parkosítást, település rendezettséget illet.

Régi épületek

Nem is gondolnánk Legyesbényén, hogy mennyi régi épületünk van. Nagyon sok 100 éves, tornácos parasztház található a községben. A Táncsics út zsákutcai részén a (Kertész-kert mögötti utcán) van egy tornácos barokk parasztházunk. Az eredeti tetőcserepét sajnos le kellett bontani a vihar miatt, ez régi hódfarkú 200 éves cserép volt, ezt más típusú régi tetőcseréppel pótolták.
Ezenkívül vannak a középkorban épült pincéink a felső pincesoron és a Monoki úton.

Sajnos legtöbb pincének a középkorban épült lapos kővel rakott elejét elbontották helyette zsaluzott betonfalat építettek. Szerencsére a belső boltozati részek épek maradtak. Erről a barokk házról és a pincékről több fényképet mutatunk be honlapunkon.

Légifelvételek a településről

TÁJÉKOZTATÓ

Kutak fenntartási és üzemeltetési engedélyezéséről

Tájékoztatom a Tisztelt Lakosságot, hogy az engedély nélkül létesített – ásott és fúrt - kutak tulajdonosainak 2023. december 31-ig lehet kérelmezni a tulajdonukban álló kút fennmaradási engedélyezési eljárását.

A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény rendelkezik a kutak bejelentéséhez kapcsolódó határidőről. A rendelkezés értelmében mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az a létesítő vagy üzemeltető, aki a módosítás hatálybalépését megelőzően engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltet felszín alatti vízkivételt biztosító vízi létesítményt, ha a vízjogi fennmaradási engedélyezés iránti kérelmét 2023. december 31-ig előterjeszti.

Az engedélyezés alá vont kútnak a következő feltételeknek kell megfelelni:

A települési önkormányzat jegyzőjének  fennmaradási engedélye szükséges az olyan ásott és fúrt kúthoz, amely kút együttesen teljesíti az alábbi feltételeket:

  • a kút helye nem érinthet vízbázisvédelmi védőterületet
  • a kút nem érint karszt- vagy rétegvizet
  • 500 m3/év vízigénybevétel alatti
  • a kút épülettel rendelkező ingatlanon van
  • magánszemély a kérelmező
  • a vízkivétel házi ivóvízigény és a háztartási igények kielégítését szolgálja és
  • a kút nem gazdasági célú vízigényt szolgál.

Amennyiben a fent felsorolt feltételek közül bármelyik nem teljesül, akkor a területileg  illetékes Katasztrófavédelmi Igazgatóság, mint vízügyi hatóság hatáskörébe tartozik a kút fennmaradási engedélyezési eljárása.

Ha Önnek az ingatlanán a fentiekben foglalt feltételekkel bíró ásott kút van:

  • Kérelmező által kitöltött, aláírt nyomtatvány
  • Helyszínrajz (saját kézi) a kút helyét bejelölve, méretezve (telekhatártól)
  • Fotó ( min. 2 db)

Ha Önnek az ingatlanán a fentiekben foglalt feltételekkel bíró fúrt kút van:

  • Kérelmező és kútfúró  által közösen kitöltött, aláírt nyomtatvány
  • Helyszínrajz (saját kézi) a kút helyét bejelölve, méretezve (telekhatártól)
  • Fotó ( min. 2 db)
  • Kútfúró oklevelének/ bizonyítványának másolata

(végzettsége megfelel a 101/2007. (XII.23.) KvVM rendelet

13.§ (2) bekezdésében foglaltaknak)

Illetékek, Díjak

Az engedélyezési eljárás mentes az illeték- és díjfizetési kötelezettség alól.

Az eljárás során felmerülő egyéb költségek, valamint a dokumentáció készítés költségei a kérelmezőt terhelik. A kutak dokumentálása és felmérése, a törvényben előírt jogosultsággal végezhető.

Aki legkésőbb 2023. december 31-ig nem kér fennmaradási engedélyt az engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesült kútra, annak 2024. január 1-jétől vízgazdálkodási bírságot kell fizetnie. A bírság 1 000 000 forintig terjedhet, a természetes személyre kiszabott bírság összege nem haladhatja meg a 300 000 forintot.

A kérelem benyújtásához formanyomtatvány kitöltése szükséges, amely a Legyesbénye Község Önkormányzati Hivatalnál szerezhető be, vagy letölthető az alábbi linkeken keresztül:

Kút fennmaradási / létesítése iránti kérelem

Vonatkozó jogszabályok:


a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény

a vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról szóló 72/1996. (V. 22.) Korm. rendelet

a vízügyi és vízügyi hatósági eljárások igazgatási szolgáltatási díjairól szóló 13/2015. (III.31.) BM rendelet

Legyesbénye, 2023. március 10.

                                                                  Barta Csilla

                                                                 jegyző